Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

FLAŞ HABER… Başbakan: “PYD ile ÖSO ittifak yapsın”

HDP eski Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın tutuklu yargılandığı davanın 7. duruşması bugün Ankara 16’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Mahkemede konuşan Yüksekdağ, milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin “Berberoğlu’nun tutuklanması münferit bir hadiseydi, dokunulmazlıkların kaldırılması HDP’ye yönelikti” diye konuştu.

Yüksekdağ, 6-8 Ekim 2014’de yaşanan Kobani eylemlerine ilişkin, barış sürecinin IŞİD’in Kobane’ye yaptığı sırada bittiğini söyledi. 6 Temmuz’daki duruşmaya katılmayan Yüksekdağ bugün aynı salondaki duruşmasında savunma yaptı. Duruşma salonuna 40 kişilik izleyici kotası getirilirken, sarı basın kartı olmayan gazeteciler alınmadı. Kimlik tespiti ardından davaya gelen belgeler okundu. Dosya kapsamında Yüksekdağ hakkında 30 yıldan 83 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Yüksekdağ, Kobani olayları ile ilgili fezlekeye ilişkin savunmasında şunları söyledi:

“İktidar, PYD’ye, Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile birlikte hareket edin diye teklifte bulundu. Kobani süreci ile çözüm süreci bitmiş, IŞİD ile ittifak halinde Şam rejimi düşürülmek adına yapılan bir plandır bu süreç.  Bunu net söylüyorum; çünkü dönemin Başbakanı Davutoğlu bunu bizzat söylemiştir bize.”

“Bütün devlet mekanizmalarını ele geçirmeyi marifet sayan bunun kibrini yaşayan bir siyasi iktidarla yüz yüzeyiz” diyen Yüksekdağ, “Bu koşullarda mahkeme heyetlerinden bir beklentimiz yok. Adalet yazısı mahkeme duvarlarındaki yazıdan, bir iktidar partisinin oyuncağından ibaret. Türkiye’de yaşanan ağır bir siyasi kriz var, merkezinde de adalet krizi duruyor. Bu kriz bu şekilde devam ederse bu adalet krizi çok daha büyük krizlerin, toplumsal gerilimlerin kaynağı olacaktır” dedi.

Bunları da beğenebilirsin