Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

FLAŞ İDDİA – Kürtler örgütle savaşacak

İngiltere’de yayımlanan The Times gazetesinin diploması editörü Roger Boyes, bugünkü yazısında, İdlib operasyonuyla ilgili “Kürtler cihatçılara karşı savaşacak” dedi.

Boyes “Putin Suriye’de zayıflığımızdan faydalandı” başlıklı yazısında gelecekte İdlib’in 1683 Viyana Kuşatması veya 1942-43 Stalingrad Muharebesi gibi, savaşın gidişini ve uluslararası ilişkileri değiştiren bir “kan gölü” olarak anılacağını söyledi.

İdlib’de savaşın bu ay sonunda New York’ta düzenlenecek olan BM Genel Kurulu’nun ardından başlayacağının tahmin edildiğini belirten Boyes, o noktadan sonrasının önceki çatışmalardan bilindiği şekilde ilerleyeceğini, Rusların savaş uçaklarıyla, Suriye’ninse havanlarla İdlib’i bombalayacağını, pazar yerlerine varil bombaları atılacağını yazdı.

Boyes’un yazısının ilgili kısmı şöyle:

“Suriyeli Kürtler de huzursuz bir şekilde rejimin askeriyle yan yana, Türkiye tarafından finanse edilen isyancılar ve cihatçılara karşı savaşacak.

Halep, Doğu Guta ve Humus’ta bunu daha önce gördük. Oradan çıkan muhalifler genelde İdlib’e gönderiliyordu. Ama şimdi sıra İdlib’de. Orada 2011’deki nüfusunun iki katı kadar insan var. 3 milyon kişiden 20-30 bini silahlı savaşçı.

Bir katliam olacağını şimdiden biliyoruz. ABD Musul’da IŞİD’i bombaladığında, akıllı bombalara rağmen bin sivil ölmüştü. Bu sefer Rusya’nın aptal bombaları olacak.

Suriye analisti Marwan Kbalan, İdlib’deki nüfus yoğunluğunu ‘Bir kurşun sıksanız muhtemelen iki kişi ölür’ diye anlatıyor. İdlib’in sınır bölgelerindeki hastaneler şimdiden bombalandı bile.”

Bunları da beğenebilirsin