Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

FLAŞ İDDİA – Süleymaniye sınırına Balistik Füze konuşlandırdı 

Kürdistan Bölgesi’nin Süleymaniye kenti sınırlarına Balistik Füze konuşlandırdığına dair ortaya atılan iddialara ilişkin içişleri bakanı yardımcısı açıklama yaptı.

Reuters haber ajansında yer habere göre Irak topraklarında İran’a ait balistik füze konuşlandırıldığı ve bu alanlara yönelik İsrail’in saldırı düzenleyebileceği belirtildi.

Sosyal medyada ve bazı haber sitelerinde ise İran’a ait balistik füzelerin Süleymaniye’ye de konuşlandırıldığı ve Kürdistan için büyük tehlike teşkil ettiği belirtiliyor. İran’a ait balistik füze üssün Süleymaniye’de olması durumunda bölgenin İsrail ve ABD’nin hedefi haline geleceğinden korkuluyor.

Basnews’e konuşan Kürdistan İçişleri Bakanı Yardımcısı YNK’li Celal Şêx Kerîm, “Süleymaniye bölgesinde balistik füze üretildiği iddiaları gerçeklerden uzak propaganda amaçlı olduğunu belirterek “İran’a ait değil Balistik Füze üretim yeri bir doçkası (uçaksavar) bile yok. İran bir ülkeyi işgal edip Balistik Füzeleri orada konumlandırabilir. Ancak burası Kürdistan Bölgesi’dir. Bu nedenle söylenenler propagandadan ibarettir.

Raperîn Gümrüğü Müdürü Cewher Resûl ise BasNews’e yaptığı açıklamada İran’ın Irak sınırlarını ihlal ederek Kürdistan topraklarına geçtiğini söyledi.

Cewher Resûl şunları söyledi:

“İran, Pişder bölgesinde özellikle de Qindol ile Genaw sınırında 700 metre kadar Kürdistan toprakların geçmiş durumda. Sınırda yapılan kalelerin çoğu Kürdistan sınırları içinde yer alıyor”

Nedir Balistik Füze?

Balistik Füze, nükleer, kimyasal, biyolojik başlık taşıyabilen uzun menzilli güdümlü veya güdümsüz füzedir. Bu füzeler tek bir nükleer başlık taşıyabilecekleri gibi, birden fazla başlık taşıyarak bu başlıkları farklı hedeflere yollayabilirler.