Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

FLAŞ… Rusya ile Türkiye’nin İdlib anlaşmasında Afrin kıskacı  

Suriye’nin İdlib kenti üzerinde Türkiye ile Rusya’nın anlaşma sağlaması, Kürt siyasetçilerde endişeye sebep olurken, bu anlaşmanın Türkiye’nin Suriye’ye daha fazla müdahale imkanı vereceği düşünülüyor.

Türkiye ile Rusya’ın İdlib üzerindeki anlaşması devam ederken, Batı Kürdistanlı (Rojava) siyasetçiler, bu anlaşmanın Türkiye’nin Suriye’ye daha fazla müdahale edeceği görüşünde.

Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eşbaşkanlığı danışmanlarından Sihanok Dibo, Türkiye ile Rusya’nın yeni anlaşması nedeniyle Suriye topraklarının bölünmesinden endişe duyduklarını ve özellikle Rojava’nın Türkiye’nin tehdidi altına gireceğini söyledi.

Dibo, “Türkiye 3 milyon sivil halkın yaşadığı İdlib’de karışıklık çıkarmak istiyor. Türkiye ya mültecileri Avrupa’ya gönderme tehdidiyle ya da 7 yıldır beslediği silahlı gruplarla Osmanlı projelerini hayata geçirmek istiyor” iddiasında bulundu.

Bazı gözlemciler ise, İdlib’in uluslararası koruma altına alınmasının, Suriye’nin gelecekte ademi merkeziyetçi bir sistemle yönetileceği ve bunun da Kürtlerin çıkarına olduğunu belirtiyor.

Kaynak, bunun aynı zamanda Rojava’ya statü verileceği anlamın da geldiğini belirtiyor.

Gazeteci Seyredin Yusuf, koalisyona bağlı silahlı güçler Fırat’ın doğusunda yer aldıkları için Türkiye’nin buraya girmesinin zor olduğunu söyledi.

Yusuf, Afrin üzerinde ciddi bir endişenin olduğunu ifade ederek, “Türkiye İdlib’deki silahlı güçleri Afrin’e göndermek istiyor. Bu da Afrin için kötü bir durum, çünkü şu an Afrin’in demografik yapısı zaten değiştiriliyor. Bu durum daha da hızlandıracaktır” ifadelerini kullandı.

K24

Bunları da beğenebilirsin