Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

FLAŞ SÖZLER – Yeni çözüm süreci; Türkiye – Rojava tanımı ve Selo’nun dönüşü

Türkiye, Rusya ve İran’ın Tahran Zirvesi sonrası iktidar partisine yönelik eleştiriler sürüyor.

11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eski danışmanı ve Yeniçağ Gazetesi yazarı Ahmet Takan, İran’daki 3’lü zirveye değindiği dünkü yazısında, Rojava’nın Türkiye tarafından tanınmasına karşılık PKK’nin Türkiye’den çekileceğini iddia edildi.

Ankara kulislerine ilişkin birçok bilgiyi gazetedeki köşesinden paylaşan Ahmet Takan, Rojava’nın Türkiye tarafından tanınmasına karşılık PKK’nin Türkiye’den çekileceğini iddia ederken, Batı ülkelerinin Ankara’yı yeni bir ‘çözüm süreci’nin dayatılacağını ileri sürdü.

Takan’ın yazısı şöyle oldu:

“…Türkiye’nin çırak çıkarıldığı Tahran zirvesinin ardından sahada neler olduğuna baktım. İran’ın, Irak ve Suriye’den güçlerini çekmeye hazırlandığına dair iddialar ortada dolaşıyor.

Rusya’nın alacağı pay karşılığında ABD ile anlaşmalı hareket ettiğini artık görmemek için kör olmak lazım. “Türkiye için bundan sonrası ne olur” diye sual ederseniz!.. Daha önce de defalarca kaleme almıştım; PKK’nın “Türkiye’de silahları bıraktım” açıklamasına karşılık Ankara’nın formatlanmış YPG’yi tanıması ve iş birliğine zorlanması. Yani yeni bir “çözüm süreci”. Hatırlarsanız, ABD, Türkiye’ye resmen YPG ile birlikte hareket etmesi için teklif götürmüştü. Öcalan baypas edilir yeni bir aktör çıkartılır. Selo’nun muhteşem dönüşünü bekleyelim mi!..”

Bunları da beğenebilirsin