Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

FLAŞ – Trump: Orası Kürtlerin toprağı, yardımcı olmaya çalışıyoruz

ABD Başkanı Donald Trump, Kürt halkından övgüyle bahsederek, “DAİŞ’le savaşırken binlerce Kürt öldü. Bunu unutmayacağız, bunu unutmayacağım. Bizimle birlikte öldüler, bizim için öldüler” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) 73’üncü Genel Kurul Görüşmeleri kapsamında New York’ta bulunan ABD Başkanı Donald Trump, geniş katılımlı bir basın toplantısı düzenledi.

Trump, soru sormak isteyen K24 Washington Temsilci Rehim Reşidi’ye “Bay Kürt” diyerek söz hakkı verdi ve Raşidi’nin, Kürtlerin DAİŞ’le savaşta üstlendikleri rol ve verdiği kayıplarla ilgili sorusunu, Kürtlerle ilgili övgü dolu sözlerle yanıtladı.

Kürtlere yardım etmeye devam edeceklerini belirten Trump, “DAİŞ’le savaşırken binlerce Kürt öldü. Bunu unutmayacağız, bunu unutmayacağım. Bizimle birlikte öldüler, bizim için öldüler. Omuz omuza savaştık. Orası onların toprağı” dedi.

ABD Başkanı, Kürtlerle ilgili şu ifadeleri kullandı:
“Kürtler harika insanlar, harika savaşçılar. Onları çok seviyorum. Onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Unutmayın ki orası onların toprağı. DAİŞ’le savaşırken binlerce Kürt öldü. Bizimle birlikte öldüler, bizim için öldüler. Omuz omuza savaştık, unutmayacağız, unutmayacağım.”

NATO ZİRVESİNDE DE KÜRTLERİ ÖVMÜŞTÜ

Donald Trump, 12 Temmuz 2018’de Belçika’nın başkenti Brüksel’de, NATO Zirvesi’nin son gününde gerçekleştirdiği basın toplantısında “Kürtler çok cesur ve büyük bir halk” demişti.

K24’ÜN SORUSU

K24 muhabiri Barzan Hasan’ın ABD ile Kürtler arasındaki ilişkilere dair sorusunu yanıtlayan Trump, “Kürtler çok cesur ve büyük bir halk. Aynı zamanda büyük savaşçılar. Kürtler bizim zeki bir müttefikimizdir. Tüm bileşenleriyle muhteşem bir halk” ifadelerini kullanmıştı.

Bunları da beğenebilirsin