Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

Fransa’dan Rojava açıklaması

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Kürtlerin IŞİD’e karşı savaşta önemli bir rol üstlendiğini ifade ederek, “Suriye’de Kürtlerin konumu gözönünde bulundurulmalı. Ancak bu konu aynı zamanda Türkiye’nin güvenlik kaygıylarıyla ilgilidir” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) 73. Genel Kurulu Görüşmelerine katılmak üzere ABD’nin New York kentinde bulunan Emmanuel Macron, Rûdaw muhabirinin Rojava ile ilgili sorususu üzerine, “Suriye’deki bütün bileşenlerin temsil edildiği anayasal ve siyasal bir çözüm benim katımda makbuldür” değerlendirmesnde bulundu.

“Suriye’de Kürtlerin konumu analiz edilmerek gözönünde bulundurulmalı. Çünkü gerçeğin bir parçasıdır” diyen Macron, şunları kaydetti:

“Türkiye’nin güvenlik meselesi de gözönünde bulundurulmalı ve saygı duyulmalı. Suriye’nin kuzeyinde Kürtlerden bahsedince zorluklardan biri de tam da budur. Bunun tamamen uygulanabileceğine inanıyorum. Ne varki böyle bir süreç Türkiye ile şefaf bir şekilde olmalı. çünkü Türkiye, Astana sürecinin bir parçasıdır ve söz konusu ülkenin kuzeyinde buluşmış durumda.”

Bunları da beğenebilirsin