Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

HDP’nin yerel seçim stratejisi belli oldu

Yerel seçimlerde kayyum atanan belediyeleri geri almayı ve yenilerini kazanmayı hedefleyen HDP, AKP-MHP ittifakına karşı da her yerde farklı muhalif kesimlerle işbirliği kararı aldı.

AKP ve MHP’nin 24 Haziran seçimlerinin ardından 31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerde de ittifak yapma yönündeki hazırlıkları muhalefet partilerinde de benzer tartışmaları başlattı.

Kulislere göre hazırlıkların başladığı HDP’de de batıda ittifaklara açık bir strateji öne çıkıyor. Öte yandan HDP’nin bu kapsamda özellikle batıda toplumsal muhalefetin iktidara karşı birleşmesi ve başta büyükşehirler olmak üzere bütün belediyeler için “demokratik muhalefet çağrısı” yönünde bir görüş benimsendiği konuşuluyor.

Cumhuriyet’te yer alan habere HDP, AKP-MHP ittifakına karşı oluşturulacak yerel inisiyatifler aracılığıyla tüm bölgelerde farklı muhalif kesimlerle işbirliği yapmaya karar verdi.

Söz konusu çağrının her kentte yerelde yapılacağı; sivil toplum örgütleri, sendikalar ve meslek örgütlerinin katılacağı partiler üssü bir inisiyatifle yerel seçim sürecinin yürütüleceği belirtiliyor.

Bunları da beğenebilirsin