Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

HDP’ye karşı MHP’den AKP’ye yeşil ışık

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli’nin Mart 2019’da yapılacak seçimlerde izlenecek yol haritası için önümüzdeki hafta bir araya gelmesi beklenirken, üç büyük il için MHP’nin ‘AKP’nin büyükşehir belediye başkan adayına destek vereceği’ belirtiliyor.

CHP ile HDP’nin ittifakları gündeme geldikten sonra, MHP ile AKP’nin ittifakları da konuşuluyor.

MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin AKP’ye yerel seçimlerde ittifak çağrısına Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın da yeşil ışık yakmasının ardından ikilinin önümüzdeki hafta bir araya gelmesi bekleniyor.

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine göre, üç büyük il için MHP’nin “AKP’nin büyükşehir belediye başkan adayına destek vereceği” belirtiliyor. İki liderin görüşmesinin ardından da AKP ve MHP arasında yerel seçimlere ilişkin çalışmaların başlayacağı ifade ediliyor. İki parti arasındaki çalışmaların da AKP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki ile MHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz tarafından yürütüleceği ifade ediliyor.

Protokol Esasına Dayalı İttifak

Edinilen bilgiye göre iki parti arasında “protokol esasına dayalı” bir ittifak düşünülüyor. Her iki parti lideri de AKP ve MHP arasında gerçekleşecek olası ittifakı “bir deklarasyonla” kamuoyuna açıklayacak. Her iki partinin yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcıları Türkiye’yi il il, ilçe ilçe çalışacak. Her il ve ilçenin hem 2014 yılında gerçekleştirilen yerel seçimlerde hem de 24 Haziran seçimlerindeki aldığı oylar masaya yatırılacak. Bu oylar üzerinden de Türkiye geneli oy analizi ortaya çıkarılacak. Bir ilde hangi partinin oyu daha yüksekse, diğer partinin “oy oranı yüksek olan partiyi desteklemesi” planlanıyor.

Kayyuma Devredilen HDP’li Belediyeler

İttifakta, “kayyuma devredilen HDP’li 102 belediyenin ne olacağı” sorusu da kulislerde soruluyor. Bu belediyeler için bölgede “MHP’nin, AKP’nin adayını destekleyeceği” dillendiriliyor. Buna göre de MHP’nin bu il ve ilçelerde “AKP’li adayın karşısına ya aday çıkarmayacağı, AKP’nin adayını ‘ortak aday’ olarak belirleyeceği, ya da ‘düşük profilli bir aday’ çıkaracağı” değerlendiremeleri yapılıyor. Ancak MHP, Iğdır, Kars gibi illerde ise “partiyi, önceki seçimlerde alınan oylar nedeniyle AKP’den daha şanslı görüyor.” Bu illerde de “AKP’nin, MHP’yi destekleyebileceği” konuşuluyor.

Bunları da beğenebilirsin