Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

İran Erbil’de saldırdı: Çok sayıda ölü ve yaralı var

Doğu Kürdistanlı (Rojhılat) Kürdistan Demokrat Partisi’nin (HDK) Erbil’in Koye ilçesi sınırlarında bulunan karargahına roketli saldırı düzenlendi.

HDK üyesi İbrahim Çukeli yaptığı açıklamada, Koye’deki karargahlarına düzenlenen roket saldırısı sonucunda ölü ve yaralalıların olduğunu söyledi.

Görgü tanıkları, Koye semalarında insansız hava uçaklarının görüldüğünü belirtiyor.

K24’e konuşan HDK Güvenlik Sorumlusu Karo Resuli, şehit ve yaralılarına yardım için halka çağrı yaptı.

Resuli, “Karargahımıza yaklaşık 10 roket atıldı. Şehit ve yaralılarımız var, sayıları net değil. Kürdistan halkından, imdadımıza yetişmesini istiyoruz. Hala karargahtan dumanlar yükseliyor” diye belirtti.

Edinilen bilgiye göre HDK’nin Politbürosu ile İran Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP-İ) siyaset akademisi hedef alındı.

Bombardımanda HDK Sekreteri Mustafa Mewludi ile HDK’nin eski Sekreteri Xalid Azizi de yaralandı.

Saldırı sırasında KDP-İ’nin de toplantıda olduğu öğrenildi.

K24 muhabiri, HDK’ye ait binanın yıkıldığını, HDK Yönetim Kurulu üyesi Suheyla Kadri, Erbil Temsilcisi İbrahim Zeweyi ile Hizmetlerden Sorumlu yöneticisi Osman Osmani’nin şehit düştüğini aktardı.

Kesinleşmeyen bilgilere göre 14 ölü ve 40 yaralı var.

İki parti de saldırıdan İran’ı sorumlu tutuyor. İran en son 1996 yılında HDK’ye yönelik benzer bir saldırı düzenlemişti.

HDK’DEN AÇIKLAMA

HDK’den saldırıyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Bugün saat 10.45 sıralarında Kürdistan Demokrat Partisi’nin Politbüro binası, Merkez Komite’nin toplantısı sırasında İran İslam Cumhuriyeti’nin hava saldırısına uğramıştır. Saldırı anı ve sonrasında uyruğu bilinmeyen uçaklar Koye semalarında görülmüştür. HDK Sekreterliği de ardı ardına düzenlenen roketli saldırıların hedefi olmuştur. Maalesef saldırıda şehit ve yaralılar olmuştur. Bir sonraki açıklamada, kamuoyunu ayrıntılar hakkında bilgilendireceğiz”

Bunları da beğenebilirsin