Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

İran’ın füze saldırısı için ABD’li heyet Kürdistan’da

ABD’li bir grup Koye saldırısında İran tarafından kullanılan füzeleri araştırmak üzere bölgeye gelip inceleme yaptı.

Yapılan araştırmalar sonucu İran resmi kurumları ve Devrim Muhafızları (pasdaran) tarafından yayınlanan bilgilerin doğru olmadığı ortaya çıktı.

BasNews’in güvenilir kaynaklardan edindiği bilgilere göre ABD’li bir grup İran’ın Doğu Kürdistanlı partilerin Koye’deki merkezlerine yaptığı füze saldırısıyla ilgili incelemelerde bulunmak üzere bölgeye gitti.

Araştama grubu füzelerin atış yerleri hakkında verilen bilgilerin yanlış olduğunu açıkladı. İran’ın müttefikini koruma amaçlı bilgileri sakladığının kanısı ağır basmakta, çünkü Kürdistan’da halk arasında böyle bir saldırıya yardım ve yataklık edenler ihanetçi olarak yorumlanıyor.

‘Füzeler yerden atılmadı’

ABD’li grubun açıklamasında “Kullanılan füzeler iddia edildiği gibi karadan kullanılmadığı. Çünkü böyle füzelerin kullanılması durumunda yapılan tahribat ve hasar bu kadarla kalmaz daha büyük olurdu” denildi.

Füzelerin Koye’den 20–40 kilometre uzaklıktan atıldığının tespit edilmesi İran’ın Süleymanye bölgesini üs olarak kullanıldığına dair şüpheleri doğruluyor.

Sözkonusu haber kaynağı ABD’li grubun saldırı öncesi keşif yapan insansız hava araçlarının Kerkük’ten yönlendirildiğini tespit ettiklerini söylediğini aktardı.

İran füze atış yerlerini yanıltmak amacıyla şu fotoğrafları yayınlamıştı.

Bunları da beğenebilirsin