Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

Jandarma ve korucular arasında çatışma

Devriye gezen Jandarma Özel Harekat (JÖH) timleri ile nöbet tutan köy korucuları arasında çatışma çıktı. 

Mardin’in Artuklu ilçesine bağlı Cevizlik Mahallesi’nde devriye gezen Jandarma Özel Harekat (JÖH) timleri ile nöbet tutan köy korucuları arasında çatışmanın çıktığı bildirildi.

Korucuları PKK’li zanneden askerlerin açtığı ilk ateş sonucu 1 köy korucusu hayatını kaybederken, en az 2 JÖH timinin de yaralandığı belirtildi.

JÖH timleri 20 Eylül günü akşam karanlığından sonra kırsal alanda operasyona çıktı. Askerlerin operasyona çıktığı bölgede nöbet tutan korucular ile askerler arasında çatışma çıktı. Nöbet tutan köy korucularını PKK’li zanneden askerlerin ilk ateşinde Abdurrahman Özkeren isimli köy korucusu hayatını kaybetti. Köylüler aynı çatışmada en az 2 JÖH timinin yaralandığını söylüyor.

Yaşanan çatışmada hayatını kaybeden köy korucusu Abdurrahman Özkeren, 21 Eylül günü Cevizlik’te toprağa verildi. Köy korucusu için düzenlenen cenaze törenine AKP Mardin Milletvekili Şehmuz Dinçer, Mardin Valisi Mustafa Yaman aktıldı.

Çatışmanın köy korucuları ile jandarma timleri arasında bir yanlışlık sonucu yaşandığı yerel medyaya yansırken, konuyla ilgili resmi makamlar tarafından şimdiye kadar resmi bir açıklama yapılmadı. Yaşamını yitiren köy korucusunun ailesini ziyaret eden mülki idare amirleri ile Cevizlik Jandarma Karakolu yetkililerinin olayın askerler ile korucular arasında yaşanmış bir çatışma gibi yansıtılmaması için köylüleri uyardığı belirtiliyor.

Zernews

 

Bunları da beğenebilirsin