Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

Koalisyon’dan Türkiye, Mınbıc ve YPG açıklaması

Irak ve Suriye’de DAİŞ’e karşı yürütülen Doğal Kararlılık Operasyonu Sözcüsü Albay Sean Ryan, Türkiye ve Rusya arasında varılan İdlib anlaşmasını değerlendirdi.

Ryan, ayrıca ABD ile Türkiye’nin üzerinde mutabakata vardığı Menbic yol haritasına ilişkin “Mınbic’te çok az YPGli var. Anlaşmaya bağlıyız, YPG Mınbic’in parçası olmayacak” ifadelerini kullandı.

Ryan, “(Anlaşma) Eğer kalıcı olursa, hayatlar kurtarabilirse ve yol açmış olabileceği insani felaketi önlerse, o durumda kesinlikle destekleriz” dedi.

Bağdat’tan video konferans yoluyla Pentagon muhabirlerine brifing veren Ryan, İdlib anlaşmasıyla ilgili bir soru üzerine, anlaşmanın Rusya ve Türkiye arasındaki bir karar olduğunu, koalisyonun bu sürece dahil olmadığını kaydetti.

Ryan, “Bizim istediğimiz, hayatlar kurtaracak bir siyasi çözüm” ifadesini kullandı.

Türkiye ile ABD arasındaki Minbic yol haritasının uygulanma sürecinde son duruma ilişkin bir soru üzerine de Ryan, Türkiye birlikleriyle son olarak Minbic dışında birbirinden bağımsız ancak koordineli 46’ıncı devriye misyonunu yürüttüklerini söyledi.

“DEVRİYELERİN İŞE YARADIĞINA İNANIYORUM”

Minbic’in şu anda bir “umut ışığı” konumunda göründüğünü, istikrarın sağlandığını, dükkanların açıldığını, yerel halkın serbest hareket edebildiğini, DAİŞ ya da diğer kötü aktörlerin bölgede pek varlığının kalmadığını ifade eden Ryan, “Dolayısıyla bu devriyelerin işe yaradığına inanıyorum” dedi.

Ryan, ortak devriyelerin başlaması öncesinde eğitim safhasının şu anda halen devam ettiğini belirtti. Ortak devriyelere geçilmeden yapmaları gereken çok sayıda askeri iş olduğunu, şu anda bunların üzerinde çalıştıklarını belirten Ryan, “Ancak devriyeler işe yarıyor. Minbic’de şu anda çok az vaka oluyor. Bu durum bizim açımızdan devriyelerin işe yaradığını gösteren bir başarı işareti” diye konuştu.

Doğal Kararlılık Operasyonu sözcüsü, Minbic’ten YPG’nin tamamının çekilip çekilmediği sorusu üzerine de, “Benim takip ettiğim kadarıyla, eğer kaldıysa çok az YPG’li var. YPG’nin Minbic’in bir parçası olmayacağı yönündeki bu anlaşmaya bağlıyız” ifadesini kullandı. (Kaynak: Amerika’nın sesi)

Bunları da beğenebilirsin