Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

KORKUNÇ – Kürtlerin evlerine ölüm tehditleri yazılıyor

Türkmenlere komşu olan Kürtlerin evlerine bir süre önce dönen Kürtlerin kapıları Haşdi Şabi milisleri tarafından işaretleniyor, ölümle tehdit ediliyorlar.

16 Ekim olaylarından sonra evlerini terk etmek zorunda kalan ve bir süre önce geri dönebilen Xurmatulu Kürtler, tehditlerle karşı karşıya. Şii Haşdi Şabi milisleri tarafından kapılarına işaret konularak evlerini terk etmeleri istenen vatandaşlar, aksi takdirde hedef haline getirilecekleri tehditleri alıyor.

K24’e konuşan Xurmatu Kaymakamlığı eski Sözcüsü Muhammed Fayeq, “Daha önce de Xurmatu’nun karıştırılmasında parmağı olan bazı Şii silahlı gruplar şimdi bir kez daha Kürtlere yönelik tehditlerde bulunmaya başladı. Özellikle de Türkmen mahalleleriyle komşu olan Kürtlere yönelik… Geceleri kapılarına uyarı yazıları yazılarak evlerini terk etmeleri isteniyor. Xurmatu’da bir kez daha sorun çıkarıp Kürtleri göç ettirmek istiyorlar” dedi.

16 Ekim 2017’den sonra Xurmatu’dan kaçmak zorunda kalan yüzlerce Kürt aile, yaşadıkları zorluklara rağmen, Peşmerge Güçleri kente dönmeden evlerine dönmeyi düşünmüyor.

Xurmatu’dan göç eden vatandaşlardan olan Fazıl Reşid, “Xurmatu’da durum tehlikeli. Çünkü halkı koruyacak bir Kürt gücü yok. Xurmatu’da bulunan güçler, 16 Ekim’de kenti işgal edenlerdir” diyor.

Bir başka Xurmatulu Selam Ali ise, “Gerçekten yaşam koşullarımız çok zorlu. Kürdistan Hükümeti’nden Xurmatu’ya dönmeyen göçzedelerle ilgilenmesini istiyoruz. Dönmememizin nedeni bir evimizin olmamasından kaynaklanıyor. Can güvenliğimizin sağlanması durumunda döneceğiz” diye konuştu.

2003 yılından sonra Kürdistan epşmerge Güçleri, polisi ve asayiş birimleri, Xurmatu’yu terör saldırılarına karşı korurken çok sayıda kurban verdi. Ancak Iraklı güçler, Kürdistan idaresi dışında kalan Kürdistani bölgeleri işgal ederek binlerce Kürt vatandaşın göç etmesine neden oldu.

Bunları da beğenebilirsin