Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

Köylere yeni bir saldırı: 9 ölü ve yaralılar var

Daha önce köylere yönelik defalarca saldırı düzenleyen ve binlerce insanın öldürüldüğü Boko Haram örgütü, yeni bir saldırı daha gerçekleştirdi.

Nijerya’da Boko Haram, Maiduguri şehrine bağlı Kalari Abdiye ve Amarwa köylerine dün gece saldırı gerçekleştirdi. Saldırıda 9 kişinin hayatını kaybederken, 9 kişinin de yaralandığı bildirildi.

Sivil Ortak Görev Gücünden (CJTF) İbrahim Liman, “Militanlar köylere yağmur yağdığı sırada insanlar evlerindeyken saldırdı” dedi.

CJTF’den Babakura Kolo ise “Militanların köyü basmasıyla korkan köy sakinleri evlerinden dışarı fırladı fakat militanlar tarafından zalimce vuruldu. İki köy saldırganlar tarafından tamamen yakıldı” ifadelerini kullandı.

27 binden fazla insanın ölümüne neden olan ve 9 yıllık Boko Haram isyanında devamlı saldırılara maruz kalan iki köy, Borno eyaletine bağlı Konguda bölgesinde bulunuyor.

Geçtiğimiz Aralık ayında Awarwa’da kalabalık bir pazar yerine yapılan intihar saldırısında 6 kişi öldürülmüş, Nisan ayında ise bölgede gerçekleştirilen çifte intihar saldırısında 10 kadın hayatını kaybetmişti. İki ayrı Boko Haram grubundan hangisinin saldırılardan sorumlu olduğu bilinmiyor. (Kaynak: İHA)

Bunları da beğenebilirsin