Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

Kürtler ABD Suriye Temsilcisi James Jeffrey’le doğu Fırat görüşmesi

Rojava heyeti ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’le doğu Fırat’ı görüşecek.

ENKS’nin Batı Kürdistan’daki (Rojava) sorunları görüşmek üzere bugün ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’le görüşeceği belirtildi.. James Jeffrey’le yapılacak görüşmelerin daha çok Fırat’ın doğusuna yönelik yapılan tehditlerle ilgili olacağını öne sürüldü..

ENKS’nin Suriye ve özellikle Rojava’daki sorunların çözümü için hazırladıkları projelerin Suriye’de devam eden sürece de olumlu katlı sağlayacağını vurgulayan İbrahim, ABD’nin Rojava’ya yönelik tutumuyla ilgili olarak da şunları söyledi:

“ABD’nin Rojava ile ilgili yaklaşımı henüz net olarak ortaya çıkmadı. Açıklamalar, daha çok IŞİD ile mücadele etmek için bölgede bulunduklarını gösteriyor. Bu bizim için de bir soru işareti. Ama ABD’nin bölge için projelerinin olduğunu düşünüyoruz. Tahminlerimize göre Amerika’nın bir Kürt projesi var. Biz de kendi görüşlerimizi onlara ileteceğiz ki Kürtlerin de talepleri Amerika’nın o projesinde yer alsın.”

Türkiye – ABD Yüksek Düzeyli Suriye Çalışma Grubu’nun üçüncü toplantısı için Türkiye’de bulunan James Jeffrey, Rojava’daki gözlem noktaları ile ilgili Türkiye’deki yetkililerle görüşmeler gerçekleştirdi.

Türkiye’deki temaslarının ardından açıklamalarda bulunan Jeffrey, söz konusu gözlem noktalarının amacının ‘taciz ateşlerini caydırmak’ olduğunu belirtmişti.

Bunları da beğenebilirsin