Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

Mahmur diken üstünde: Çanlar çalıyor

DAİŞ’in Mahmur çevresindeki hareketliliği artarken, terör örgütü mensuplarının yerleştirdiği bombalı tuzaklar bölge halkı ve Iraklı güçler için tehlike oluşturuyor.

Örgüt üyelerinin bölgedeki hareketliliğinden endişe eden halk, Peşmerge Güçleri’nin dönüp güvenliği sağlamasını istiyor.

Edinilen bilgilere göre DAİŞ’in Mahmur ve Qereçux Dağı çevresindeki hareketliliği günden güne artıyor. Son 48 saat içinde dağın batısındaki köylerde DAİŞ, Irak ordusu ve polisine ait 8 zırhlı araca yönelik bombalı saldırıda bulundu. Patlamalarda 1 üst düzey polis yetkilisi de yaralandı.

K24’e konuşan Mahmur sakini Raad Said, “Burada bazı bölgeler DAİŞ’in varlığı nedeniyle çok tehlikeli. İnsanlar özellikle geceleri bu bölgelere gidemiyor. Gece 12’den sonra bölgede sokağa çıkmak yasak. Halkın güvenliği için peşmergenin bölgemize dönmesini istiyoruz” diyor.

Qereçux Dağı boyunca mevzilenen peşmerge, bölgeyi dikkatli şekilde gözetliyor. Bununla birlikte peşmerge yetkilileri, Irak askeri ve polisinin ihmalleri yüzünden DAİŞ’in terör faaliyetlerine yeniden başladığını ifade ediyor.

K24’e konuşan Tümgeneral Ziryan Şeyh Wesani, “Bu süre zarfında DAİŞ, Mahmur bölgesinde çok sayıda bombalı tuzak döşedi ve Irak askeri ve polisi hedef oldu. DAİŞ’in son zamanlardaki hareketliliği iyice arttı” diye belirtti.

Bunları da beğenebilirsin