Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

Mezhep savaşı mı? İran Başkonsolosluğu ateşe verildi

Irak’ın güneyindeki petrol zengini Basra kentinde bir grup gösterici, İran’ın Basra Başkonsolosluğunu basarak, ateşe verdi.

İran’ın Basra Başkonsolosluğu göstericiler tarafından dün akşam da yakılmak istenmişti.

Öte yandan Basralı göstericiler Cuma namazı sonrası düzenledikleri gösterilerde valilik binasını tekrar ateşe verdi.

Dün akşamki gösterilerde Basra Valiliği ve mahkeme binasının ateşe verildiği kentte, Haşdi Şabi çatısı altında yer alan Bedir Tugayları binasının yanı sıra, Asaib Ehlul Hak binası, il meclis başkanı ofisi, Irakiye TV, Ğadir TV, Nexil TV, Dava Partisi, Kanun Devleti, Fazilet Partisi, Ulusal Hikmet Hareketi ve Nüceba Hareketi’nin ofisleri ateşe verilmişti.

Kentten geçen uluslararası yol ulaşıma kapatan göstericiler bazıları Şii Lider Mukteda Sadr’ın liderliğini yaptığı Selam Seriyyeleri binasının önündeki bekleyişini sürdürürken, bir grup gösterici de İran Konsolosluğuna doğru yürüyüşe geçmişti. Kentteki bankaların korunması için güvenlik tedbirleri sıkılaştırımıştı.

Çatışmalar sırasında 3 gazetecinin de yaralandığı belirtilirken, kentte ilan edilen sokağa çıkma yasağı göstericiler tarafından tanınmıyor.

Dün akşamki olaylarda kentteki farklı partiler ve devlete ait 14 bina ateşe verilirken Basralı göstericilerin öldürülmesinden İran’ın desteklediği Şii milisler sorumlu tutuluyor.

Öte yandan, Şii Lider Mukteda Sadr, Basralı göstericilerin taleplerinin yerine getirilmesi için hükümet ve parlamentoya 3 gün süre vermişti.

Basra’daki gösterilerle ilgili açıklama yapan Sairun Koalisyonu Lideri Mukteda Sadr, Bağdat’taki hükümet yetkilileriyle Basra’daki yerel yöneticilerin acil bir şekilde toplanıp Basra halkının talepleri için çözüm üretmeleri gerektiğini ifade etmişti.

Bunları da beğenebilirsin