Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

Öcalan’dan flaş ABD ve PKK açıklaması

ABD yönetiminin PKK’nin üst düzey 3 yöneticisi Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan’ın yerini ihbar edenlere 12 milyon dolar ödül vaat etmesi kararının yankıları sürüyor.

Konuya ilişkin Kurdistan TV’ye değerlendirme yapan eski PKK yöneticisi Kürt siyasetçi Osman Öcalan, ABD’nin bu kararının göstermelik olmadığını ve PKK içerisinde savaşta ısrar eden yönetimi tasfiye ederek siyasi çözümün önünü açmayı hedeflediğini ileri sürdü.

Osman Öcalan, ABD’nin bu kararı bölgedeki plan ve projeleri ile paralel olarak aldığını belirterek, “Kürtlerin trajik tarihi PKK ile birlikte devam etti. Ancak ABD’nin bölgeye ilişkin yeni projeleri var. Kürtler artık siyaset yapmayı öğrenmelidir” dedi.

Abdullah Öcalan’ın PKK’nin sisteminin savaş üzerine kurduğu bu yüzden PKK’nin   sorunu siyaset yöntemi ile çözemediğini belirten Osman Öcalan, Kuzey Kürdistan’da bugün HDP’nin ve diğer Kürt partilerinin  siyaset yapması önünde en büyük engelin PKK  olduğunu dile getirdi.

Osman Öcalan, ABD’nin ödül koyduğu 3 yöneticinin savaş konusunda ve değişmemekte  ısrarlı olduğunu belirterek, “ABD bu kararında ciddidir ve uygulamaktan çekineyecektir. Eğer PKK yönetimi değişiklğe gitmezse 2 seçeneke kalıyor. Ya Cind ül İslam yöneticileri gibi öldürülecekler, ya da PKK yöneticilerini yakalayıp Türkiye devletine teslim edecektir” ifadelerini kullandı.

Osman Öcalan, PKK’den yaşanan olayların ciddiyetini anlayıp bir an önce değişikliğe gitmesi çağrısı yaptı.

Bunları da beğenebilirsin