Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

ÖZEL – 4 YANIT: ABD’nin PKK kararı ne anlama geliyor?

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı’nın, üç üst düzey PKK yöneticisinin yerini ihbar edenlere ödül verileceğini duyurmasının, değişen ABD-Türkiye ilişkilerinin işareti ve ABD’nin PKK ile YPG’yi ayrı tuttuğunun göstergesi olduğu değerlendiriliyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, PKK’li Murat Karayılan için 5, Cemil Bayık için 4, Duran Kalkan için ise 3 milyon dolar ödül verileceği belirtildi.

Kararın, ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matthew Palmar’ın Ankara temaslarında alındığı belirtiliyor.

KCK: ULUSLARARASI KOMPLONUN PARÇASI

ABD’nin Cemil Bayık, Duran Kalkan ve Murat Karayılan hakkında çıkardığı yakalama kararıyla bir açıklama yayımlayan Kürdistan Topluluklar Birliği (KCK), kararı, “Abdullah Öcalan’a yönelik komplonun devamı” olarak niteledi.

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı tarafından yapılan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Önder Apo’ya yönelik komplonun bir parçası olarak gerçekleşen bu saldırıya karşı halkımız ve demokrasi güçleri derhal ayağa kalkmalıdır. Bu saldırıya karşı tutum Önder Apo’nun özgürlüğü ve komploya karşı mücadele ile birleştirilmeli, bu yönlü mücadele Kürtlerin bulunduğu her yerde tüm demokrasi güçleriyle birlikte yaygınca sürdürülmelidir.”

TÜRKİYE: GEÇ, AMA OLUMLU

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD’nin adımını “olumlu ancak gecikmiş bir karar olarak” değerlendirdi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise, “ABD Dışişleri Bakanlığının terör örgütü PKK’nın 3 elebaşının kimliklerini ya da yerlerini tespit edecek bilgiler karşılığında para ödülü koymasını olumlu karşılıyoruz” ifadelerine yer verildi.

YEĞEN: BEKLEMEK GEREKİR

K24’e konuşan İstanbul Şehir Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yeğen, ABD’nin PKK’li liderlerle ilgili aldığı ‘para ödülü’ kararıyla ilgili şunları söyledi:

“Bu, Türkiye ile girilen yakınlaşmayla ilgili ortaya çıkan bir durum mudur, yoksa ABD’nin Suriye’de PYD ile ilişkisinde ortaya çıkan yeni bir durumun işareti midir, bilmek şimdilik zordur. İkisi tek tek de söz konusu olabilir, birlikte de. Bunu hakkınca değerlendirebilmek için çok erken. PKK cenahının nasıl bir tepki vereceğini de beklemek gerekir.”

ÖZPEK: TÜRKİYE’YE AÇIK TEKLİF

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burak Bilgehan Özpek, ABD’nin kararının, PKK’yle YPG arasındaki ayrıma işaret etmek adına yapılan adım olabileceğini söyledi.

K24’e konuşan Özpek, PKK ile YPG ayrımının Türkiye ve ABD arasında bir sorun teşkil ettiğini belirterek, şunları ifade etti:

“Türkiye PKK, YPG ve DSG arasında herhangi bir ayrım yapmadan Suriye’nin doğusuna yönelik bir politika izliyor. Bu durum, ABD için sorunlu bir nokta. Çünkü Suriye ve Türkiye Kürtlerini aynı anda idare etmesi zor bir hal alıyor. Dolayısıyla PKK liderleri için para ödülü vermesi, PKK’ya karşı mesafeli olduğunu ancak DSG’yle çalışmaya devam edeceğini ve ABD için bu iki örgütün birbirinden ayrı olduğunu gösteriyor.”

ABD’nin Türkiye’ye açık bir teklifte bulunduğunu sözlerine ekleyen Özpek, bunun DSG’yle Türkiye’nin Suriye’de birlikte çalışmaya davet eden bir teklif olduğunu belirtti.

ÖNEŞ: TÜRKİYE ve DSG MASAYA OTURTULMAK İSTENİYOR

K24’e konuşan eski Türkiye Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Müsteşar Yardımcısı Cevat Öneş, ABD’nin kararının, Türkiye ile ABD ilişkilerindeki değişimin bir örneği olduğunu belirtti.

Konunun Suriye ve Batı Kürdistan’la (Rojava) ilgili olduğunu ifade eden Öneş, ABD’nin Türkiye’yle Suriye’nin batı yakasındaki gelişmelerle ilgili ilişkileri düzeltmek istediğini söyledi.

“Bunu yaparken PKK’yı devreden çıkararak Türkiye’nin DSG’yi muhatap almasını ve DSG’yle bir çözüm masasına oturmasını istiyor” diyen Öneş, “Buna dair emareler var. Bu son hamle de bu emralarden birisidir. ABD bu ödüllerle Türkiye’ye terörle mücadele konusunda destek verirken, bunda çok geç kaldığını da görmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

ÖZCAN: ABD – PKK ARASINDA KRİZ VAR

K24’e konuşan TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi ve Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) araştırmacısı Doç. Dr. Nihat Ali Özcan, şu değerlendirmede bulundu:

“Açıkçası çok önemli bir süreçten geçiyoruz. ABD, 3 PKK’lı liderle ilgili ödül belirledi. ABD’nin PKK’yla ilgili aldığı bu karar ne anlama geliyor? Bana göre bu, şu anlama geliyor: ABD ile PKK arasında ciddi bir kriz var. Bunu önümüzdeki günlerde göreceğiz.”

Bunları da beğenebilirsin