Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

ÖZEL – AB – Türkiye ilişkilerinin Kürt meselesine etkisi

Türkiye, Avrupa Birliği’yle ilişkilerini canlandırmak için 3 yıl aranın ardından Reform Eylem Grubu toplantısı gerçekleştirdi. 

2 yıl süren OHAL sürecinde yaşananlar Türkiye ile AB arasındaki ilişkileri bitme noktasına getirmişti.

Türkiye ile AB arasındaki sorunların en önemlilerinin Kürt meselesi ve mülteciler sorunu olduğu belirtiyor.

Kürt siyasi uzmanlara göre, Avrupa ülkeleri mültecilerin ülkelerine geçiş yapmasını istemediği için Türkiye ile ilişiklerin normalleşmesini istiyor.

Uzmanlar, Türkiye ile AB ilişkilerinin gelişmesinden Kürt meselesinin olumlu manada etkileneceğini savunuyor. AB, Kürt meselesinde demokratik adımları atması için Türkiye’nin harekete geçmesini bekliyor. Türkiye ise, AB’yi suçlayarak ikili siyaset oynadığını savunuyor.

Bazı uzmanlar, sürecin tetikleyicisinin hem AB’nin hem de Türkiye’nin ABD’yle yaşadığı krizler olduğuna işaret ediyor.

Konuyla ilgili K24’e konuşan yazar Bülent Tekin, ekonomik manada Türkiye’nin durumun iyi olmadığını ifade ederek, böyle bir süreçte Türkiye’nin AB’ye ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Mülteciler konusunda AB’nin Türkiye’yi tampon ülke olarak gördüğünü kaydeden Tekin,  “AB Suriye’den gelen mültecilerin Türkiye’de kalmasını ve Avrupa ülkelerine geçmelerine istemiyor. Bunun AB Türkiye ile ilişkilerin bozmak istemiyor” dedi.

K24‘e konuşan AK Parti Diyarbakır eski İl Başkanı Aydın Altaç ise, “Türkiye’de bir sorun varsa o da mecliste konuşuluyor. Biz böyle düşünüyoruz. Avrupa’nın Türkiye ile diyalogu ne kadar iyi olursa bu Avrupa için iyidir. Çünkü mülteciler konusunda Avrupa daha çok sorun yaşayacaktır” şeklinde konuştu.

Bunları da beğenebilirsin