Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

ÖZEL – ABD’nin Rojava mesajının anlamı

ABD’den son günlerde Batı Kürdistan (Rojava) Kürtleri ile ilgili önemli açıklamalar yapılıyor.  

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, 27 Eylül’de New York’ta gazetecilerin sorularını yanıtlarken, Trump yönetiminin de düşüncesinin, Rojava’nın Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğündeki siyasi sürece aktif bir şekilde katılması olduğunu söylemişti.

Kürtlerin, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura liderliğindeki görüşmelerin bir parçası olup olmayacağı sorusuna yanıt veren Jeffrey, Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) bunun bir parçası olabileceğini vurguladı.

Basın toplantısında, ABD liderliğindeki koalisyonun Saddam Hüseyin ve rejimini devirdiğini, aynı dönemde Güney Kürdistan’da Kürtlere yardım edildiğini belirten Jeffrey, “Bu, Irak’ta Kürtlerin yönetim temelini oluşturdu” şeklinde konuştu.

ABD’nin Rojava Kürtleri ile ilgili yaptığı son açıklamaları değerlendiren uzmanlar ve siyasetçiler, böyle bir düşüncenin ABD tarafında hep olduğunu belirtti.

ABD’NİN ROJAVA HEDEFİ

AK Parti kurucularından ve eski Türkiye Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış, ABD’nin eskiden beri Fırat’ın doğusunnda Kürtlerin otonom ya da federal belki de ileride bağımsız olabileceği bir yapıyı arzu ettiğini söyledi.

K24’e konuşan Yaşar Yakış, ABD’nin bu düşüncesini şu nedenlere bağladı:

“1- Kriz sonrası Suriye’de strateji belirlenirken, Kürtlerin elinde kalan yerler ABD’ye güç verecektir. ABD bu fırsatı kaçırmak istemiyor.

2- Kürt sorununun çözümü, Türkiye istese de istemese de belki çok hızlı değil ama yavaş da olsa gelişmeye devam edecektir. 35-40 milyon Kürt olduğu söyleniyor. Bu nüfustaki bir halkın ilelebet bir devletten mahrum bırakılması mümkün değildir. Bunu iyi değerlendirmek lazım.

3- İsrail’in güvenliği ABD için çok önemlidir. Onun için İsrail’e dost olmayan Arap ülkeleri var. Bu meseleler için Kürt meselesi ABD için önemlidir.

4- Kürtler gibi bir halkla iyi ilişkiler geliştirdiğiniz zaman bölgedeki dengelerin oluşmasında daha etkili rol oynayabilirsiniz. ABD de bunun farkında ve bunu uyguluyor.”

IŞIK: TRUMP’IN MESAJI BİR İLK

ABD’nin, Rojava’nın siyasi olarak sürece katılması gerektiği açıklaması ile ilgili gazeteci İlhami Işık, “ABD’nin şimdiye kadar dile getirmediği ama pratik anlamda düşündüğü bir şeydir” dedi.

K24’e konuşan Işık, şu değerlendirmede bulundu:

“ABD’nin Rojava için düşündüğünün pratiğe yansıması zaman alacak. Çünkü şu an bunun önünde bir engel var. İdlib’in nasıl sonuçlanacağı henüz bilinmiyor. Bu çok ciddi bir engel. Her ne kadar İdlib’deki gruplar, ağır silahlarıyla 15 km uzaklaşmış olsa da bu sadece kısa zamanlı bir nefes aldırmadır. Bundan sonra İdlib’deki durumun sonuçları Rojava’nın pozisyonunu belirleyecek. ABD şimdiye kadar siyasi olarak Rojava’nın durumunu hiç tarif etmedi. Daha çok DAİŞ’e karşı destek verdiler. En son Trump ‘Kürtler iyi savaşıyorlar’ şeklinde açıklama yaptı. ABD’nin bu tür açıklamaları ilktir, yeni bir durumdur.”

Işık, “Suriye’de siyasi çözüme gitmenin önünde bir yol kalmıştır o da İdlib’in varlığıdır. Şimdi Rojava’da bulunan belli güçler hem Suriye hükümetiyle görüşmeler yapıyorlar hem de ABD ile görüşmeleri var. Beraber hareket ediyorlar. Önümüzdeki dönemlerde buna yönelik tartışmaların olacağını düşünüyorum. Gerek Suriye hükümetinin gerek ABD’nin gerekse Rusya’nın Rojava ile ilgili tavrının negatif olmayacağını düşünüyorum. Türkiye’nin ise bunlara karşı cılız bir itirazı olacağını sanıyorum. İdlib’deki durumun netliğe kavuşması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Bunları da beğenebilirsin