Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

ÖZEL – Cezaevlerinde kaç kişi var? İşte rakamlar

Türkiye’de kaç cezaevinin olduğu ve bunların içerisinde kaç mahkumun bulunduğu açıkladı. Buna göre, Türkiye’de 211 bin 274 kapasiteli 449 cezaevinde, 246 bin 426 hükümlü ve tutuklu bulunan Türkiye’deki cezaevlerinde doluluk oranı yüzde 117’ye ulaştı.

Adalet Bakanlığı tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Dilekçe Komisyonu’na gönderilen bilgi notuna göre, 211 bin 274 kapasiteli 449 cezaevinde, 246 bin 426 hükümlü ve tutuklu bulunuyor.

Doluluk oranı da yüzde 117’ye ulaşırken; hükümlü ve tutukluların 194 bin 113’ü adli, 48 bin 924’ü “terör” suçlusu olduğu belirtildi.

GENEL AF TARTIŞMALARI

Cezaevlerindeki doluluk oranlarının yanı sıra, Türkiye’de son günlerde en çok tartışılan konulardan birisi de “genel af.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin öne sürdüğü tartışma, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) ve diğer partiler arasında da sürdürüldü.

Bahçeli, TBMM’ye yasa teklifini götüreceklerini belirterek, bunun genel af değil, infaz sürelerinde değişiklik içerdiğini, genel af gibi algılanmasının doğru olmayacağını söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Devlete işlenen suçlarda devlet affedici olabilir. Kader mahkûmları meselesini anlamış değilim. Biz arkadaşlarımıza şunu da söyledik, özellikle bu bizim gündemimizde olan bir şey değil. Tüm bunlara rağmen hakikaten yapabilecek bir şey var ise bunu da aramızda görüşelim” ifadelerini kullandı.

TÜRKDOĞAN: CİDDİ RAKAMLAR

Hapisteki doluluk oranının AK Parti iktidarı döneminde arttığını söyleyen İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, adli mahpusların infaz sürelerinin kısaltıldığını belirterek, şöyle konuştu:

“Şu anda cezaevlerinde 250 bin civarında insan var, bu çok yüksek bir rakam. Adli mahpusların sayısının fazla olması Türkiye’de uygulanan iktisadi ve sosyal politikaların aslında sorgulanmasını gösteriyor.”

K24’e konuşan Türkdoğan, cezaevlerinde çok sayıda seçilmiş milletvekili, belediye başkanı, gazeteci, insan hakları aktivistinin bulunduğunu belirterek, şunları ekledi:

“Bu kadar çok insan hapisteyken hukukun üstünlüğü ilkesinden bahsetmek mümkün değil. Düşüncelerinden dolayı tutuklanan insanların bırakılmaları gerekiyor. Bunlar bırakılmadan yapılan hiçbir şeyin samimi olacağını düşünmüyorum.”

YURT: YENİ DÜZENLEMELER GEREKİYOR

Mazlum-Der üyesi Osman Yurt, cezaevlerindeki doluluk oranlarının sıkıntılı olduğunu belirterek, “Şu ana kadar nüfusa göre cezaevlerindeki mahpusların oranlarının azlığı ile övünülüyordu. Ama şimdi öyle olmadığı anlaşılıyor” dedi.

K24’ün sorularını yanıtlayan Yurt, “Yeni dönemde bu konuda çalışmalar yapılmalıdır” diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’de ‘terör’ tanımından kaynaklı büyük mağduriyetler var. Bu kavramın değiştirilmesi gerekiyor. Adli suçlardan dolayı cezaevlerinde bulunanlar için de düzenlemeler gerekmektedir. Öldürülenin de mağduriyetinin korunmasını isteyebiliriz. O suçun işlenmemesine dönük bir yapının olması lazım.”

GENEL VE ÖZEL AF NEDİR?

Genel af, kamu davasının düşmesi veya ceza mahkûmiyetinin tüm neticeleriyle birlikte ortadan kalkması sonucunu doğuran bir ceza hukuku kurumu.

Özel af, kesinleşmiş hapis cezasının cezaevinde infaz edilmesinden vazgeçilmesi veya cezaevinde infaz edilecek sürenin azaltılması veya hapis cezasının adli para cezasına çevrilmesini sağlayan bir ceza hukuku kurumu.

Bunları da beğenebilirsin