Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

PKK’den ABD ve Şengal açıklaması

Medya Haber’de Pazartesi akşamı yayınlanan “Ülkeden” programına konuk olan PKK Yürütme Komitesi üyesi Duran Kalkan, Şengal operasyonunu değerlendirdi.

Kalkan, ABD’nin Şengal saldırısına onay verdiğine dikkat çekerek, “Şubat ortasında dışişleri bakanları, ardından ABD Dışişleri Bakanı ile yapılan toplantıda Türkiye’nin Kandil’e ve Şengal’e, tıpkı Efrîn benzeri saldırı yapması için anlaştılar” iddiasında bulundu.

‘ŞENGAL’E YÖNELİK SALDIRIYA ABD ONAY VERDİ’

Kalkan, Türkiye’nin 15 Ağustos günü Şengal’de KCK Yürütme Konseyi üyesi Zeki Şengali’yi hedef alan saldırıyı değerlendirdi.

Kalkan, “Mesele egemenlik kurmak, ezmek, bütün toplumsal dinamikleri baskı altına almak ve esas olarak da Kürt düşmanlığıdır” şeklinde konuştu.

ABD’nin de Şengal saldırısına onay verdiğine dikkat çeken Kalkan, “Şubat ortasında dışişleri bakanları, ardından ABD Dışişleri Bakanı’nın Erdoğan ile yaptığı toplantıda Türkiye’nin Kandil’e ve Şengal’e, tıpkı Efrîn benzeri saldırı yapması için anlaştılar. Amerika onay verdi. Bir şartı vardı, Irak devletinin kabul etmesi şartıydı (…) Demek ki Irak devleti kabul etti ki, yapıldı” ifadelerini kullandı.

Bunları da beğenebilirsin