Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

Rojava yönetiminden ABD’ye yeşil ışık

Çözüm için uluslararası güçlerin de dahil olduğu Suriye’de devam eden iç savaş 7’nci yılını geride bırakırken, ABD’nin Rojava’yı (Batı Kürdistan) kapsayacak şekilde yeni Suriye anayasası için sunduğu 12 maddelik öneri, Kürt cenahında tartışılıyor.

Suriye’de yeni bir anayasa hazırlığı için kurulması öngörülen komisyon başta olmak üzere sürecin ana parametrelerinin belirlenmesi için geçen hafta Cenevre’de Birleşmiş Milletler’in (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura tarafından düzenlenen son görüşmelerde ABD kapsamlı bir çerçevede öneri sundu.

Önerilerde genel olarak Suriye için ademi merkeziyetçi bir yapı talep edilerek, anayasa komisyonunda Kürt temsilcilerinin de yer alması gerektiğine vurgu yapıldı.

Fakat Suriye’nin yeni anayasası için ABD tarafından önerilen 12 maddelik belgelerle ilgili Washington tarafından resmi olarak henüz bir açıklama yapılmış değil.

PYD: EKSİK AMA OLUMLU KARŞILIYORUZ

PYD yönetimine bağlı Afrin Kantonu Eşbaşkanı Hevi Mistefa, ABD’nin yeni Suriye anayasası için önerdiği maddelere olumlu baktıklarını söyledi.

K24’e konuşan Mistefa şu değerlendirmede bulundu:

“Suriye’de savaşın bitmesi için siyasi kararlar nereden gelirse destekliyoruz. Savaşarak, öldürerek sorunların çözülmediğini gördük. Şimdiye kadar Cenevre, Astana gibi başka toplantılar gerçekleştirildi ama başarılı da olmadı, sorunu da çözemedi. Çünkü bu toplantılarda Kürtlere yer vermediler.

Biz Kürt toplumu olarak Suriye’nin önemli bir kesimiyiz. Hangi toplantı olursa olsun, içerisinde yer almadığımız sürece başarılı olmayacaktır. Onun için ABD’nin önerdiği belgede bazı eksiklikler vardır ama Kürtlerden bahsetmesini olumlu karşılıyoruz.”

5 yıldan fazladır Suriye’de demokratik özerk bir sistem kurduklarını vurgulayan Mistefa, “Amacımız Suriye’de ademi merkeziyetçi bir sistemin kurulmasıdır. Çok seslilik olsun, demokratik olsun ama isminin ne olduğunun bir önemi yok. Ayrıca bu saatten sonra Suriye’nin yeniden merkezi sistemle yönetilmesinin imkanı da kalmadı. Ama ademi merkeziyetçi bir yapı, bütün Suriyelilerin talebidir. Biz de bu sisteme sıcak bakıyoruz” dedi.

Demokratik Suriye Meclisi (DSM) ile rejim arasında devam eden görüşmelere de değinen Mistefa, sürecin iyi gittiği, fakat henüz bir sonuca varamadıklarını vurguladı.

Dışarıdan herhangi bir gücün ya da devletin Suriyelileri barıştırmak için araya getirmesine gerek olmadığını ifade eden Mistefa, “Biz Suriyeliyiz, eğer rejim kabul ederse bizim kişilerle ve bayraklarla bir sorunumuz yoktur” şeklinde konuştu.

ENKS: ÖNERİLER FEDERASYONU KAPSIYOR

K24’e konuşan Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENKS)  Türkiye Temsilcisi Abdulbasit Hamo da ABD’nin önerdiği maddelerde ENKS’nin Suriye için önerdiği federasyon sistemle aynı olduğunu belirtti.

Hamo, “Eğer ABD’nin önerdiği maddeler kabul edilirse, Suriye için iyi olacaktır. Çünkü bu maddeler, ENKS olarak önerdiğiniz federasyonu da içine alıyor. ABD’nin önerileriyle Esad’ın yetkileri de kısıtlanıyor, insanların özgürlük talepleri öne çıkıyor” ifadelerini kullandı.

Bunları da beğenebilirsin