Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

Rusya’dan Rojava için farklı ‘Kürt devleti’ açıklaması

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, “Suriye’deki ekonomik çöküntünün nedenlerinden birinin de ABD’nin “radikal” Kürtleri destekleyerek Suriye’nin doğu ve kuzeyinde ayrı bir devlet kurma çabası” olduğunu söyledi.

Mariya Zaharova dün Moskova’da düzenlediği basın toplantısında ABD’nin Suriye’deki faaliyetlerinden dolayı Rusya’nın endişelerini dile getirdi.

“Suriye’de ekonomik çöküntünün tek nedeni savaş değil” diyen Zaharova, “Ülkenin doğusu ile batısı arasındaki bağlantının kopması da ekonomiyi çökertiyor. ABD Suriye’nin doğu ve kuzeyinde radikal Kürt siyasetçilerle sözde ayrı bir devlet kurumu oluşuruyor. Bu nedenle ülkenin doğusu ile batısı arasındaki bağlantı kopuyor” dedi.

Zaharova TSK’nın Rojava’daki YPG mevzilerini bombalamasını da bu girişimlere bağladı.

Öte yandan Kafkasya ve Ortadoğu Stratejik Araştırmalar Enstitüsü Başkanı Viktor Nadeyin-Rayevskiy, TSK’nın Rojava’ya yönelik operasyonlarının ABD’nin bu bölgedeki planlarını daha fazla deşifre ettiğini söyledi.

Rûdaw’a konuşan Viktor Nadeyin-Rayevskiy, “ABD, Türkiye’nin o bölgeye yönelik top atışlarını ‘kabul edelemez’ sözleriyle yorumladı. Dolayısıyla bu ABD’nin askerlerini oralardan çekmeyeceğini gösteriyor. Ama acaba ABD Kürtlerin özerklik taleplerine destek verecek mi? Şüphesiz, bu özerkliğin kendi çıkarlarına uyacağını görürlerse desteklerler” dedi.

Bu konuda Rusya’nın tavrını da değerlendiren Rayevskiy, “Moskova çok sınırlı bir otonomiyi destekliyor. Aslında Moskova, Türkiye’nin de Suriye’nin kuzeyini tamamen kontrol etmesini istemiyor. Ama Kürtleri ABD’den uzak tutmak için Ankara’nın kuzey Suriye’ye yönelik tehditlerine karşı sessiz kalıyor” değerlendirmesinde bulundu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, daha önce de Suriye’nin kuzeyi ve doğusundaki yerel yönetimlerin başarılı olmadığını ve halkın tepkisine yol açtığını savunmuştu.

Rudaw

Bunları da beğenebilirsin