Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

Suriye rejiminden ‘Güvenli bölge’ açıklaması

Esad’ın Danışmanı Buseyna Şaban, Türkiye’nin Suriye’de güvenli bölge kuramayacağını söyledi.

El Meyadin televizyonuna konuşan Esad’ın Danışmanı Buseyna Şaban, İdlib’in kurtarılmasının kesin olduğunu ve Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge kuramayacağını söyledi.

Buseyna Şaban, önümüzdeki sonbaharda Moskova’da, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de katılacağı bir Ortadoğu konferansı için ön çalışmalar yapıldığını belirterek “Türkiye İdlib anlaşmasını kendi çıkarı doğrultusunda icra ediyor. Biz İdlib’deki teröristleri kendi hallerine bırakamayız. Suriye cumhurbaşkanlığının Rusya ile koordineli olarak kararı İdlib’in vatanın kucağına geri döndürülmesidir. İdlib’in kurtarılması kesindir operasyonun başlaması zamana bağlı bir şeydir” dedi.

Rusya’nın Türkiye’nin güvenli bölge kuruma isteğine karşı olarak Adana mutabakatını gündeme getirdiğini belirten Buseyna Şaban, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Müslüman Kardeşler örgütünü Suriye’de siyasi sahneye getirmek için çaba gösteriyor; ama Şam buna karşıdır. Gerçek anlamda “muhalifler” diye bir şey yok, sadece Türkiye’nin desteklediği Müslüman Kardeşler var. Biz hiç kimseye Suriye’nin kimliğinin değiştirmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Beşşar Esed’in kısa bir süre önce yaptığı açıklamalara değinen Buseyna Şaban, Erdoğan’ın Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge kurmayı başaramayacağını söyledi.

Buseyna Şaban, Arapların Suriye’de Türkiye’ye karşı koymak için hazır olduğuna dair söylenenlerin ciddiyeti olmadığını belirtti; Avrupalıların ise teröristlerin mahiyetini kavradığı için vatandaşı olan teröristleri ülkeye kabul etmediğini söyledi.

Bunları da beğenebilirsin