Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

Suriye’den yeni İdlib açıklaması: Mümkün değil

Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Rusya ile Suriye rejiminin İdlib’e yönelik operasyonunun önüne geçmenin mümkün olmadığını söyledi.

Cenevre’de garantör ülke temsilcileriyle yapacağı görüşme öncesi basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Rusya ile Suriye rejiminin İblib’e düzenleyecekleri operasyonu engellemenin mümkün olmadığını, sadece sivil halkın ölüm oranını azaltabileceklerini belirtti.

İdlib’e yönelik operasyonlar gündemdeki sıcaklığını korurken, garantör ülkeler Cenevre’de Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile bir toplantı gerçekleştirecek.

Toplantıda idlib’le ilgili son gelişmelerin yanı sıra sivil halkın başka bölgelere taşınmasının konuşulacağı bildirildi.

De Mistura’nın garantör ülkelerle gerçekleştireceği toplantıda, hassas konular üzerinde durulacağı ve sivil halkın çatışmalı bölgelerden çıkarılması için nasıl güvenli yol açılabileceğinin konuşulacağı ifade edildi.

Bunları da beğenebilirsin