Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

Türkiye ile görüşmeden sonra ABD’den YPG ve Minbiç açıklaması

Türkiye ve ABD’den yapılan ortak açıklamada, tarafların Minbic yol haritasında yıl sonuna kadar hızlandırılmış ilerleme taahhütü verdiği belirtildi.

Türkiye ve ABD’den Minbic konusunda ortak açıklam yapıldı.

Açıklamada, “Taraflar, Minbic Yol Haritasında yıl sonuna kadar hızlandırılmış ve somut ilerleme sağlanmasını taahhüt etmişlerdir” ifadelerini kullanıldı.

Türkiye-ABD Suriye Çalışma Grubu 3’üncü Toplantısı bugün Dışişleri Bakanlığında gerçekleştirilmişti.

Toplantıya ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Joel Rayburn katılırken, Türkiye adına Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal toplantıya katılmıştı.

AKAR-JEFFREY GÖRÜŞMESİ

Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey’i kabul etti.

Akar, Jeffrey ile görüşmesinde ABD’nin YPG ile ilişkisini sonlandırması ve gözlem noktalarından vazgeçilmesi gerektiğini ifade etti.

Akar, Jeffrey ile yaptığı görüşmede, Türkiye’nin güneyinde bir koridorun oluşmasına asla müsaade edilmeyeceğini belirtti.

 JEFFREY: ENDİŞELERİNİZİ WASHINGTON’A TAŞIYACAĞIZ

Jeffrey ise yaptığı açıklamada, ABD’nin Suriye’daki gözlem noktalarında savaşçı birliklerin bulunmadığı söyleyerek, “Amacımız taciz ateşi konusunda cesaretin kırılması. Suriye Demokratik Güçleri DAİŞ’e karşı savaşıyor. Suriye’de ABD-Türkiye iş birliği olmadan sonuç gözükmüyor. YPG endişelerinizin tamamını Washington’a taşıyacağız. Astana sürecinin ilerlememesinin asıl nedeni Esad rejimi. Minbic yol haritası Suriye’nin tamamına barış getirebilecek iyi model ” dedi.

Bunları da beğenebilirsin