Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

Türkiye ile Rusya’nın İdlib anlaşması büyük bir savaşın habercisi mi?

Kürt siyasetçiler, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında, İdlib’de silahsız bölgenin oluşturulması yönünde varılan anlaşmayı değerlendirdi.

Rojava’daki Kürt politikacılardan bazıları bu anlaşmanın geçici olduğunu düşünürken, bazıları da bu anlaşmanın Afrin üzerinde olumsuz bir etki yaracağını savunarak büyük bir savaşın habercisi olduğunu söylüyor.

K24’e konuşan Rojava’daki Kürt siyasi partilerin lider ve üyeleri Türkiye ile Rusya arasında İdlib üzerine varılan anlaşmanın binlerce sivil halkın öldürülmesini engellendiğini, fakat bu, anlaşmanın siyasi bir çözüm getireceği anlamına gelmediğini ve daha çok kendi çıkarları için iki ülkenin böyle bir anlaşmaya vardıklarını savunuyor.

Suriye Kürt Demokratik Birlik Partisi Başkan Yardımcısı Mistefa Meşayix, daha önce Suriye’de bir savaşın olduğunu ifade ederek, şuan bir çok ülkenin kendi çıkarları için bu savaşa dahil olduğunu söyledi.

Meşayix, “Suriye’de durum çok kötü, her ülke kendi çıkarı için bir plan peşinde. Daha önceki Suriye’de var olan iç savaşa bir çok devlet dahil oldu. Bu sebeple Suriye halkı olarak biz bunun bedelini daha çok ödeyeceğiz” dedi.

Kürdistan Liberal Birliği Başkanı Ferhad Têlo da, “Rusya ile Türkiye arasında varılan anlaşma kısa süreli ve geçicidir. İdlib anlaşmasından sonra büyük bir savaş çıkacaktır. Çünkü Lazkiye’deki olaylar bu savaşın işaretidir. Bu anlaşmada Türkiye zorlanacaktır ve bu yükün altında kalkamayacaktır” ifadelerini kullandı.

Bunları da beğenebilirsin