Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

“Türkiye YPG’nin Suriye’de bir güç olduğunu kabul etmeli!”

Türkiye’nin Irak eski Büyükelçisi, Türkiye’nin YPG konusunda fikrini değiştirip Suriye Kürtleri ile ilişkilerini iyileştirdiğinde Türkiye Kürtleri ile de ilişkilerinin iyileşeceğini söyledi.

YPG’yi PKK‘nin Suriye kolu olduğunu iddia eden Türkiye, ABD’den YPG ile ilişkilerini kesmesini ve onu terör örgütleri listesine almasını istiyor. Fakat en son dün ABDtarafından yapılan açıklamada, ABD, YPG’yi bir terör örgütü olarak görmediğini söylemişti.

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Türkiye’nin Irak eski Büyükelçisi Murat Özçelik, “Artık Türkiye’nin Suriye Kürt güçlerine yönelik fikrini değiştirmesinin zamanı geldi. Zira bu değişiklik Türkiye’deki Kürtlerle de ilişkilerin iyileşmesini sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Özçelik, “Suriye Kürtlerinin yararına olacak ve ilişkilerimizi Türkiye’deki Kürtlerle de iyileştirecek bir politika gütmek istersek,  YPG’nin Suriye‘de bir güç olduğunu kabul etmeye doğru artık yavaş yavaş yol almalıyız. Hem Rusya’nın hem ABD’nin Kürt güçleri ile ilişkileri var” şeklinde konuştu.

Bunları da beğenebilirsin