Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

Türkiye’den flaş YPG açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsviçre’deki temasları kapsamında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Minbic’den Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) tamamen çıkartılmasının zamanının geldiğini söyledi.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve ABD unsurlarının Minbic’deki ortak devriye görevine ilişkin Çavuşoğlu, “Takvimde biraz gecikme var ama şu ana kadar Münbiç bölgesinde ayrı ayrı yaptığımız tatbikatlar ve kolluk görevlilerin orada yaptığı çalışmalar önemliydi.” açıklamasında bulundu.

Çavuşoğlu, “Artık Münbiç’ten YPG’lilerin tamamen çıkartılması ve Münbiç’in yerel insanlarına bırakılması, yönetim bakımından da güvenlik birimleri bakımından da bırakılmasının zamanı geçmiştir” ifadelerini kullandı.

Söz konusu mutabakatın ABD ile harfi harfine uygulanması gerektiğinin altını çizen Çavuşoğlu, “Onlardan kaynaklanan bir gecikme oldu ama tamamen kötü işliyor ya da hiç işlemiyor diyemeyiz” diye konuştu.

Suriye Demokratik Güçleri’nin (HSD) ana gövdesini Kürtlerin kurduğu Demokratik Birlik Partisi’nin (PYD) silahlı kanadı Halk Savunma Birlikleri (YPG) ile Kadın Savunma Birlikleri (YPJ) oluşturuyor.

Bunları da beğenebilirsin