Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

Türkiye’den YPG mektubu

Rusya ve Suriye’nin İdlib operasyonuna ilişkin geçtiğimiz hafta New York Times gazetesinin yayınladığı başyazıya  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu mektupla cevap verdi.

Çavuşoğlu, gazetenin insani felaket uyarısının doğru olduğunu ama bir noktanın atlandığını belirtti. Bakan, ‘YPG ile Esad’ın İdlib’i geri almak için ittifak yapacağını’ belirtip, “Washington’ın bölgedeki gerçek müttefiklerinin kim olduğunu değerlendirme zamanı geldi” dedi.

Çavuşoğlu açık mektupta, NYT’nin başyazıda yaptığı ‘İdlib’de insani felaket’ uyarısının yerinde olduğunu ancak ‘Beşar Esad yönetimi ile ABD destekli YPG arasındaki ittifakın göz ardı edildiğini’ yazdı.

Çavuşoğlu’nun mektubu şöyle:

“Başyazı bir diğer sorunlu gelişmeyi göz ardı ediyordu: Esad’ın saldırıdaki müttefikleri ABD tarafından destekleniyor. Yeni gelen haberlere göre, Suriye’den faaliyet gösteren bir örgüt olan ve Amerikalı vergi mükellefleri tarafından ödenen silahlar ile yardımın gittiği YPG Esad’la bir ittifak kurdu ve temmuz ayında varılan anlaşma kapsamında ona, İdlib’i muhaliflerden geri almasında yardım etmek için birlik gönderiyor.

Başını YPG’nin çektiği Suriye Demokratik Güçleri’nin üst düzey liderlerinin yeni Suriye’de kendilerine yer edinmek için Suriye rejimiyle resmi görüşmeler yapmasından bu yana ittifak derinleşti.

YPG’nin Suriye içinden, Türkiye sınırına sadece birkaç kilometre mesafede faaliyet göstermesi savunulamaz. Washington’ın bölgedeki gerçek müttefiklerinin kim olduğunu değerlendirme zamanı geldi.”

Bunları da beğenebilirsin