Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

Uluslararası Koalisyon ile DSG arasında kritik görüşme

Uluslararası Koalisyon içerisinde yer alan ABD ve Fransalı askeri yetkililer Demokratik Suriye Güçleri (DSG) yetkilileriyle Ayn İsa’da Fırat’ın doğusu meselesini görüştü.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi yapılan açıklamada, ABD ve Fransalı askeri yetkililerden oluşan Uluslararası Koalisyon heyetinin DSG yetkilileriyle Ayn İsa’da bir araya geldiği belirtildi.

Görüşmede, TSK’nın Fırat’ın doğusuna yönelik obüs atışları ve Fırat’ın doğusu meselesinin çözümüne dair değerlendirmelerin yapıldığı kaydedildi.

Açıklamada, Uluslararası Koalisyon heyet ile DSG’lilerin Türkiye’nin Fırat’ın doğusu ile ilgili kaygılarını gidermek için anlaşma yapacağı ifade edildi.

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey dün yaptığı açıklamada, “Türkiye’ye, Suriye’nin kuzeyinden somut bir güvenlik tehdidi gelmemesi için her şeyi yapacağız. Şimdi Minbic programını uyguluyoruz. Türkiye’nin endişeleri nedeniyle DSG’ye verdiğimiz silahları çok çok dikkatli şekilde elimine ediyoruz. Türklere, ‘Bu insanlara sadece hafif silahlar veriyoruz. Bu da DAİŞ’e karşı son dönemde başarılı olamamalarının sebeplerinden biri.’ diyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

TSK’nın Kobani ve Serê Kaniye yönelik obüs atışlarının ardından DSG, Deyr ez Zor’da DAİŞ’e yönelik sürdürdüğü operasyonlara ara verdiğini açıklamıştı.

Geçtiğimiz hafta sonu, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nden yapılan açıklamada, DSG’nin DAİŞ’e yönelik operasyonlarına yeniden başladığı ve DAİŞ’ten bazı bölgelerin kontrolünü aldığı belirtilmişti.

Bunları da beğenebilirsin