Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

YPG açıkladı: İdlib operasyonuna katılacak mı?

YPG Sözcüsü Nuri Mehmud olası bir İdlib operasyonu olması durumunda Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) nasıl bir tutum alacağına ilişkin açıklamalarda bulundu.

YPG’nin İdlib operasyonuna katılacağı yönünde çıkan haberlerin asılsız olduğunu belirten Mehmud, “Birliklerimizin olası İdlib operasyonunda yer alacağı iddiaları asılsızdır” dedi.

YPG Sözcüsü, YPG-YPJ güçlerinin İdlib operasyonunda yer alacağı iddialarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre Mehmud iddiaların asılsız olduğunu söyledi.

YPG Sözcüsü Mehmud, “İdlib ve çevresindeki yerlere yönelik olası askeri operasyon ihtimalinin artması ile beraber bazı medya kuruluşları güçlerimizin söz konusu operasyonda yer alacağına ilişkin iddialar ortaya atmaktadır. Bu gibi iddiaların gerçekle hiçbir ilişkisi bulunmamaktadır ve tamamen spekülasyona dayalı dezenformasyon niteliğindedir. YPG ve YPJ olarak güçlerimizin azılı terör örgütü IŞİD’e yönelik kapsamlı operasyonlar yürütmekte olduğunu ve bu örgütün Kuzey Suriye topraklarından temizlenmesinin en temel ve öncelikli hedefimiz olduğunu bir kez daha belirtmekte fayda görüyoruz” diye konuştu.

Efrin’de TSK ve himayesindeki güçlere karşı da “meşru ve haklı bir direniş savaşı” yürüttüklerinin altını çizen Mehmud, “İdlib’de birliklerimize ait herhangi bir gücümüz bulunmamaktadır” dedi.

Bunları da beğenebilirsin