Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

YPG son hamle için büyük operasyon başlattı

YPG’nin ana kolunu oluşturduğu Demokratik Suriye Güçleri (DSG), Cizre Fırtınası hamlesinin son aşamasını başlattığını duyurdu.

Haseke Kantonu Şedade ilçesinde yapılan basın açıklamasaında, “Demokratik Suriye Güçleri olarak Fırat Nehri doğusunda terörü yok etmede ısrarımızla insani sorumluluklarımızı yerine getirmekteyiz” denildi.

Cizre Fırtınası Hamlesi Lilwa Abdullah tarafından okunan açıklamada, özetle şu ifadelere verildi:

“Bir yıl önce güçlerimiz Deyrizor ve Heseke alanını özgürleştirme amacıyla Cizre Fırtınası hamlesini başlatmıştı. Yalnızca Hecin bölgesi ve kırsalı terör örgütünün kontrolünde kalmıştır.

Güçlerimiz Fırat Nehri doğusunda DAİŞ terör örgütünü yok etmek amacıyla üslerinde dört bir yandan hedef alan başarılı hamlenin son aşamasını pazartesi günü, 10 Eylül 2018’de başlatmıştır. Bu aşamada Hecin, El Sosa, El Şefa belde ve köyleri ile çevredeki mezralar özgürleştirilecektir.”

Hamlenin son aşamasında uluslararası koalisyon güçlerine ait savaş uçakları yer alacağı, ayrıca uluslararası koalisyon koordinesinde Irak ordusuna ait topçu birliklerinin de DAİŞ noktalarını hedef alarak DSG’ye destek olacağı belirtildi.

DSG, Deyr ez-Zor kırsalında 9 Eylül 2017’de DAİŞ’e karşı başlatılan ve Türkiye ile Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) “Zeytin Dalı” adıyla başlattığı harekat nedeniyle durdurulan Cizre Fırtınası Hamlesi’nin 1 Mayıs 2018’de yeniden başladığını açıklamıştı.

Bunları da beğenebilirsin