Ortadoğu Haber
Dünya'da ve Ortadoğu'da Güncel Haberler

YPG’nin eylemlerindan sonra Afrin için ÖSO’dan yeni talimat

Halk Koruma Birliklerinin (YPG) son günlerde Efrin’deki eylemlerinin ardından, ÖSO tüm birimlerine talimat gönderdi.

Kürt güçlerinin Eylül ayında Afrin’e operasyon hazırlığı yaptığı belirtilen talimatta, 15 yaşından büyük Kürtlerin Efrin’den çıkarılması istendi.

ÖSO güçleri, YPG, Afrin ve çevresinde son günlerde gerçekleştirdiği eylemlere ve olası Afrin operasyonuna karşı kendi bünyesindeki birimleri uyardı.

ÖSO’nun Milli İstihbarat Başkanlığı ile ortak çalışma yürüttüğü belirtilen Araştırma, İstihbarat ve Arşiv Dairesi, birimlere gönderdiği bir talimatla YPG’nin her geçen gün yeni katılımlar ile büyüdüğünü, Eylül ayında Efrin’e yönelik operasyon başlatacağını ve alınacak tedbirler çerçevesinde 15 yaşından büyük Kürt gençlerinin Afrîn’den çıkarılmasını istedi.

Kürtler ordularını büyütüyor’

ÖSO üyelerine gönderilen Arapça talimatta şunlar aktarılıyor:

“Kürtler Afrîn saldırısı için ordularını büyütüyor ve çok sayıda genci orduya katıyor. Afrîn’i ele geçirmek için saldırı hazırlığı yapıyorlar. Son dönemlerde arkadaşlarımızın şehit edilmesini gördünüz. Aynı süreçte rejim İdlib operasyonunun propagandasını yapıyor.

Güvenilir kaynaklarımızdan teyitli bilgilere göre, Kürtler 9’uncu ayda (Eylül) Afrîn’e dönme vakti geldiğini ve operasyonu başlatacağını söylüyorlar. Bu doğrultuda tüm arkadaşlarımız ciddi tedbirler almak zorunda.”

Aynı kapsamda 23’üncü Fırka Komutanı Ebû Hiseyin, yayınladığı ses kaydında tüm Afrîn güçlerine talimat vererek YPG’nin Afrîn desteğini kesmek için 15 yaşından büyük Kürtlerin Afrîn’den çıkarılmasını istiyor.

Bunları da beğenebilirsin